The IceMan Blog

שיפור ביצועי טעינה ב-XP עם BootVis

נכתב על ידי בתאריך: 25/07/2008
תחת הקטגוריות: Windows XP, טיפים, תוכנה

אחת הסיבות לזמני אתחול איטים עם NT/2000 היתה טעינת הדרייברים. לפני XP, מערכות ההפעלה היו טוענות את הדריברים באופן רציף אחד אחרי השני. לעומת זאת ב-Windows XP הדריברים נטענים בו זמנית. כמו כן המערכת מתעדת איזה תוכנות רצות בזמן ההפעלה. כל המידע הזה נשמר לקובץ ה-Layout.ini.

%windir%\Prefetch\Layout.ini

כאשר קובץ ה-Layout.ini נוצר, XP מבצעת איחוי חלקי על הקבצים שרשומים בקובץ, האיחוי הזה נועד לסדר את הקבצים שרשומים בקובץ ברצף סמוך אחד לשני על הדיסק, מה שיוצר גישה מהירה לקבצים ולדריברים הדרושים כדי להטען מהר יותר. התהליך הנ"ל רץ ברקע כל שלושה ימים.

ישנם 4 גורמים שמשפיעים על מצב האיחוי:

 1. המערכת צריכה להיות במצב IDLE כדי לבצע את האיחוי.
 2. חייב שיהיה מספיק שטח דיסק פנוי עבור כל הקבצים שרשומים בקובץ ה-Layout.ini.
 3. האיחוי החלקי שמבוצע ע"י XP, לא מסדר את הקבצים בסדר העיקבי. את זה ניתן לעשות רק עם איחוי מלא. (אני אישית מעדיף את O&O Defrag).
 4. תהליך האיחוי של XP לא עושה שימוש בתוכנות צד שלישי (לצערי). כל תוכנה חיצונית לאיחוי נצתרך להריץ ידנית.

התוכנה BootVis מתוארת ע"י Microsoft כ-"כלי ויזואלי לניטור ביצועים". התוכנה הזאת מבצעת את אותה תהליך טעינה כמו של XP, פרט לזה ש-BootVis מאפשרת להשתמש במידע שמצטבר אחרי האתחול לשיפור ביצועי הטעינה.

הניטור

הורידו את התוכנה, והריצו אותה. חלון הפתיחה של התוכנה יראה כמו בתמונה הבאה:

מסך הפתיחה של BootVis

השלב הראשון בשיפור הביצועים יהיה קודם לנטר את הביצועים שלנו בזמן טעינת המחשב. לחצו על

File > New > Next Boot + Drivers Trace

כמה איתחולים

חלון האתחול והניטור שיפתח לכם יאפשר לכם לבחור את מספר האיתחולים שאתם רוצים לנטר. אני נשאר עם ברירית המחדל ועושה איתחול אחד. כעט BootVis תציג חלון ספיקה לאחור של 10 שניות ותבצע את האיתחול עבור הניטור, יש לכם אפשרות לבטל אם במקה השארתם תוכנות שאתם רוצים לסגור בצורה מסודרת או לחילופין ללחוץ על איתחול ולחסוך לעצמם 10 שניות של המתנה.

אחרי שהמערכת מאתחלת, BootVis תרוץ אוטומטית ותספק לנו גרפים עבור כל אחד מהפעולות הבאות (שימו לב, פעולה זו לוקחת כמה דקות, אז היו סבלנים):

Boot activity
CPU usage
Disk I/O
Disk utilization
Driver delay
Process creates

קריאת הלוג

כפי שניתן לראות מהתמונה, הגרף מפרק את תהליך האיתחול לרכיבים הבאים:

 • Disk – הזמן הנדרש לזהות את כל ההתקנים. מהמעבד עד לכונן הדיסקטים שלכם. משך הזמן הזה יהיה בערך 2-5 שניות.
 • Driver – הזמן הנדרש לאתחל את ההתקנים.
 • Prefetching – הזמן הנדרש כדי לקרוא עמודים שישמשו אחרי זה לאתחול התקנים. חלק זה כולל למשל את Winlogon, Services, Shell וכל תוכנה שרצה בזמן טעינת המחשב.
 • Registry + Page File – הזמן שלקח לקרוא את קובץ הרשומות ולאתחל את Page File.
 • Video – הזמן הנדרש להכנס למצב תצוגה וקצב רענון. הזמן הזה תלוי ב-BIOS של כרטיס המסך והדרייבר של הכרטיס מסך.
 • Logon + Services and Shell – הזמן הנדרש שלקח לטעון את Winlogon, סרביסים מסיומים, או את ה-Shell, וכל תוכנה בטעינה כמו אנטיויורס ו-Firewall שנטענות בזמן עליית המערכת.

הרכיבים מסודרים לפי סדר הקריאה שלהם ע"י XP, ונקראים מלמטה כלפי מעלה. כל תיבה מייצגת רכיב שנקרא בתהליך האתחול, אורך התיבה מציינת את הזמן שהיה נדרש לטעון את הרכיב. כדי לראות כמה זמן לקח לכל רכיב תעמדו עם העבר על הכורת שלו.

אבל החלק הכי חשוב עבורנו זה סוף הגרף, שם יש קוביה קטנה על קו שמייצגת את סיום תהליך הטעינה תעמדו על הקוביה ותוכלו לראות את הזמן שלקח למערכת להטען בשניות. לדוגמא במקרא שלי 33.84 שניות.

הערה: הזמן הכללי כולל את משך הזמן של חלון ההתחברות אז תדאגו לרשום את הסיסמה כמה שיותר מהר או לחילופין להגדיר טעינה אוטומטית..

שיפור הביצועים

עכשיו שיש לנו מידע על אופן הטעינה, השלב הבא יהיה לשפר את הביצועים של המערכת. על מנת לשפר את ביצועי הטעינה של המערכת לחצו על

Trace > Optimize System

והתוכנה תיתן לנו התראה של 10 שניות לפני אתחול, והמערכת תאתחל. והחלון הבא יופיע לנו בטעינה הבא של המערכת שאומר לנו ש-BootVis משתמשת בכל המידע שהיא אספה מהאתחול הקודם ומהאתחול הנוחכי כדי לשפר את ביצועי הטעינה.

בתמונה הבא רואים את BootVis בשלב היישום, שבו היא מתחילה לסדר את הקבצים שבקובץ ה-Layout.ini בצורה עוקבת במקום רציף בכונן.

כאשר החלון יסגר, תאתחלו את BootVis ובצעו עוד ניטור לאתחול, כך נוכל לראות את השיפור בביצועים הצלחנו לקבל מהתהליך.

בתמונה הבאה אפשר לראות את השינוי בזמן הטעינה, הזמן התקצר ל-30.85, הבדל של כמעט 3 שניות. במקרה שלי כאן הצלחתי לקצר את הטעינה יחסית בטיפה, אבל ישנם מקרים שראיתי שזמן הטעינה התקצר עד ל-20 שניות כמעט !

זיהוי תקלות בדרייברים

עכשיו שאנחנו יודעים איך לשפר את ביצועי הטעינה בעזרת BootVis, בואו ונראה איך לפתור תקלות בעיות אתחול שקשורות לדרייברים. BootVis יכולה לזהות דרייברים שגרמו לבעיות בזמן הטעינה ותציין אותם בגרף של Driver Delay בתיבה אדומה. לשמחתי לי אין בעיות עם הדרייברים, אבל אם למשהו מכם אכן מופיע מלבן אדום, הגיע הזמן לפנות לאתר היצרן ולנסות לעדכן לדרייבר עדכני יותר.


פוסטים קשורים או דומים:

  אין פוסטים דומים לקישור

:, ,

השאר תגובה

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!

Blogroll

A few highly recommended websites...

Too Cool for Internet Explorer