The IceMan Blog

8 טיפים לשיפור עוצמת האות בנתבים אלחוטיים

נכתב על ידי בתאריך: 27/07/2009
תחת הקטגוריות: Hacking, חומרה, מדריכים

network-wireless מבחינה אסטטית אנחנו מנסים לדחוף את הנתב האלחוטי לאיזה חור נסתר שלא יכער את שטח העבודה שלנו, אך אז אנו נתקלים בבעיות קליטה באיזורים שונים בבית. מצד שני אנחנו נאלצים לשים אותו אותו במקום אופטימלי על מנת לאפשר יכולת קליטה בכל נקודה בבית, ואז מגלים שהתפשרנו על איזה נקודה בסלון.

כך או כך, ישנם דרכים מוכרים להגברת עוצמת האות. חלקם פשוטים למימוש כמו בחירת מיקום אופטמאלי, אחרים ידרשו בלית ברירה השקע נוספת של חומרה.

הנה 8 טיפים שיעזרו לכם להגדיל את עוצמת האות בנתב האלחוטי שלכם.

מיקום … מיקום … מיקום …

אני יודע שזה עניין טריוויאלי, אבל זהו הצעד הראשון שאנשים צריכים לקחת בחשבון כאשר הם ממקמים את הנתב באלחוטי. הרבה מקומות שביקרתי בהם מעדיפים פשוט להשאיר את הנתב בקרב המודם ובך מגבילים את טווח העבודה של הנתב.

המקום האידאלי למיקום הנתב יהיה במרכז בין כל נקודות הגישה בבית, ז"א קחו בחשבון את כל הנקודות שמהם תרצו לגלוש בבית (מבחר של הילדים, במיטה מהחדר שינה וכ"ד) ונסו למצאו מיקום שיהיה הכי קרוב לכולם בו זמנית, לרוב אתם תגלו שהמיקום האידיאלי לא ממש פרקטי ותאלצו לעשות פשרות לקיר או שקע הכי קרוב.

כמו כן צריך לקחת בחשבון מצב בו המחשב נמצא בחדר עם קירות גבס או קיר בטון, ולתעדף כל אחד בצורה שונה.

wireless-bad wireless-good

החלפת ערוץ התקשורת

לרוב הנתבים שאנו משתמשים בהם עובדים על תדר של 2.4GHz, וכמוהם יש עוד הרבה מוצרים שמשתמשים בתדר הזה, למשל טלפונים אלחוטיים בייתים. ולכן ישנם הפרעות הדדיות בין המכשירים האלה כאשר הם עובדים על אותו ערוץ תקשורת. שינוי ערוץ התקשורת יכול לעזור מאוד בשיפור איכות האות. לרוב אנשים לא טורחים לשנות את הגדרות ברירת המחדל של המוצרים שבהם הם משתמשים ולכן יכול מאוד להיות שיש לכם חפיפה בערוץ התקשורת בו ההתקנים שלכם מדברים.

למידע כללי בנושא: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels

דרך אחת לבדוק את נושא ההפרעות היא בעזרת התוכנה inSSIDer שמציגה בצורה מאוד פשוטה, חפיפה של אותות רדיו של נתבים שונים.

inssider פרטים נוספים על התוכנה ואופן שימוש: http://www.metageek.net/support/videos/inssider

עדכון קושחה\Firmware ודרייברים

נשמע לא קושר, אז תתפלאו אני מצליח לקלוט הרבה יותר טוב רשתות אלחוטיות דרך הלינוקס שלי בנייד מאשר דרך Windows XP באותו מחשב, אותה חומרה תוצאות שונות. אז מומלץ לבדוק באיזה דרייבר אתם מקבלים תוצאות טובות יותר.

לגבי קושחה של הנתבים מומלץ לעדכן לגרסה האחרונה, לא נעים לגלות שהבעיה שיש לכם היא אחת ממחלות הילדות של המכשיר והיא טופלה כבר בעדכון קושחה, ואתם עוד תקועים עם הגרסה הראשונית של הקושחה.

למי שיש נתב שנתמך ע"י הקושחה של DD-WRT מומלץ לנסות את הקושחה שלהם. חוץ מזה שהם יקנו לנתב שלכם יכולות של נתב שעולה 200$ אחת האופציות שהם פותחים למשתמש היא עוצמת השידור של האנטנה שיכולה לעזור במקרים גבוליים של תקשורת בעייתית.

פרוייקט נוסף שמפתח קושחה פתוחה עבור נתבים הוא Tomato-Firmware בניגוד לנ"ל הוא תומך בפחות דגמים.

קנו את החומרה שלכם מאותו יצרן

נכון שיש תקן שמחייב, וכולם צריכים לעבוד לפי התקן. אבל מה לעשות שכל חברה מכניסה טוויסט למוצרים שלה. בשורה התחתונה מוצרים של אותה חברה עובדים טוב יותר.

החליפו את האנטנה

רוב הנתבים מגיעים עם אנטנה פשוטה (אנטנה לא כיוונית) שמפיצה את המידע שווה בשווה לכל כיוון. שימושי ביותר כאשר הנתב אכן ממוקם במרכז בין כל הלקוחות, אך זה יכול להיות מאוד בזבזני אם הוא תקוע בפינת החדר ואז השכן ליד יקבל אותו עוצמת אות כמו שאתם.

כל מקרה לגופו תאלצו לבדוק אם יצרן החומרה שלכם מייצר אנטנות כאלה ואם אתם בכלל יכולים להחליף את האנטנות של הנתב שלהם באחת עם הגבר גבוה יותר וכיווניות טובה.

החליפו את מתאם האלחוטי

תקשורת אלחוטית היא פעולה דו-כיוונית לא מספיק שהנתב שלכם משדר עד אליכם, אתם צריכים לענות לו, מה שאומר שגם לכרטיס הרשת האלחוטי שלכם צריך להיות הספק שידור מספיק טוב. במקרה של כרטיס רשת אלחוטי אתם יכולים להעזר גם באנטנות כיווניות שישפרו את איכות האות בהנחה שיש למתאם אפשרות חיבור לאנטנה חיצונית.

box_wifi_card  DIGITAL CAMERA

הוסיפו עוד נקודות שחזור

אם כל השאר נכשלו כנראה שאין מנוס מלהקים נקודת גישה נוספת. מה שמחייב לקנות עוד יחידה אלחוטית ולתאם אותה מול הנתב הראשי. ולפעמים מוסיף סיבוך למערכת. מה שטוב ב-WAP (קיצור ל-Wireless Access Point) שפעם אחת מקנפגים אותה ואפשר לשכוח מהם.

Network-map-with-WAP

קצת HACKING לא יציק

ישנם כמה פרוייקטים שמלמדים כיצד ניתן לבנות אנטנה מותאמת טובה יותר עבור הנתב או עבור הכרטיס רשת האלחוטי. אם יש לכם כרטיסי רשת שתומכים באנטנה חיצונית מומלץ לבדוק אותם.


וישנם פרוייקטים אחרים שמסבירים כיצד ניתן לשפר את איכות השידור\קליטה של הנתב בצורה של מיקוד הקרן (כיווניות)


אם יש לכם רעיונות נוספים אשמח לשמוע 🙂


פוסטים קשורים או דומים:

:, , , , , , , ,

7 תגובות לפוסט זה

השאר תגובה

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!

Blogroll

A few highly recommended websites...

Too Cool for Internet Explorer