The IceMan Blog

קניתי פלאפון Android … אז מה עכשיו ?

נכתב על ידי בתאריך: 10/04/2011
תחת הקטגוריות: Android, מאמרים, מדריכים

אז קניתם איזה Samsung Galxy S או HTC Wildefire או אפילו כל דגם אחר של פלאפון שמריץ אנדרויד, אז קודם כל מזל טוב, תתחדשו. אבל מיד נשאלת השאלה לאיזה מחנה את משתייכים, לאלו שפשוט רוצים שפלאפון שלהם יעבוד (הדברים הרגילים, קצת שיחות, שירים, או סתם לירות ציפורים על חזריזרים ירוקים) או שאתם רוצים להוציא את מלוא הפונציאל של מהפלאפון שלכם. אם אתה חברה מהסוג השני, הפוסט הזה הוא ביוחד בשבילכם, אם אתם מהסוג הראשון תמשיכו לקרוא בכל זאת כדי שתדעו מה האופציות שיכולות לעמוד לרשותכם.

הפוסט הזה לא מהווה מדריך נקודתי על מנת לפרוץ ולצרוב את האנדרויד שלהם, אלא תקציר הכרות לעולם של Android והכרות עם מספר מושגים בתחום לאלו שרוצים להכנס לתחום. אני מקווה לכתוב מדריך סיכום לצריבת ה-SGS אולי במהלך השבוע הקרוב.

1. root Your Phone

שלב ראשון אתם נדרשים "לפרוץ" את המכשיר על מנת שתוכלו לקבל הרשאות מלאות וכך תוכלו להתקין ולהפעיל אפליקציות שמסוגלות לגשת לקבצים של המערכת הפעלה, או לבצע פעולות כמו עגינה מחדש של מחיצת השורש על מערכת ההפעלה, על מנת להעתיק או להתקין אליה תוכנות חדשות.

מאחר ולא מצאתי שיטה אחידה לפריצה אני אתן רק את הדגשים בנושא, הריצו חיפוש בגוגל עבור שם המכשיר בצרוף המילה ROOT. למשל :

root samsung galaxy s
root htc wildfire

במקרה של HTC Wildfire השתמשתי ב-Unrevoked (אם אני זוכר נכון, לגבי גרסת הלינוקס יש להריץ אותה עם הרשאות root, כמו כן זה לא הצליח לי דרך VirtualMachine שמריץ Windows). עבור פירצה זמנית (עד האתחול הבא של המכשיר) ניתן להשתמש בתוכנה z4root, שהיא פשוטה להחריד. במקרה של samsung galaxy S השיטה קצת שונה, וכל הדרכים שחקרתי בעצם עושים אותו דבר רק דרך ממשק גרפי כזה או אחר. הרעיון הוא להריץ עדכון שדורס את הקרנל או קבצים אחרים על מנת לקבל את ההרשאות המתאימות.

שימו לב שאתם תצתרכו את הדייברים של הפאלפון על מנת לתקשר עם הפלאפון וכדי שהתוכנה תוכל להעתיק אליו קבצים.

2. התקנת ROM Manager

אולי מילה לפני לגבי מה זה ROM בכלל. בגדול מדובר בגרסה חלופית של מערכת ההפעלה (בניגוד ל-KERNEL שזה מונח להחלפת הגרעין של המערכת) שצורבים במקום הגרסה המקורית של יצרן הפלאפון. אם אתם שואלים את עצמם למה אתם צריכים את זה, אז קודם כל בגלל שיצרני הפלאפון משחררים עדכונים בפרקי זמן ארוכים יחסית כך שאם הפאלפון שלכם הגיע עם אנדרויד גרסה 2.1 או 2.2, רוב הסיכוים שעדכון לגרסה 2.3.3, 2.4(או 3) שכבר נמצאת עכשיו בשוק תגיע למכשיר שלכם עוד שנה אם בכלל, כך שקודם כל חדשנות. שנית, אפשרות למחוק את כל התוספות המיותרות שספקיות הסאלוללר דוחפות לכם למכשיר, ולרוב גורמות למכשיר לקרטע.

ROM Manager מאפשר להתקין מערכת שחזור וגיבוי (שנקראת Clockwork Recovery) במקום המערכת שחזור המקורית של המכשיר. מערכת זאת מאפשרת לכם לגבות את כל תוכן הנייד שלכם לכרטיס ה-SD וכן לצורב ROM-ים שונים על המכשיר ביתר קלות. ROM Manger בעזרת גישה לאינטנרט יכולה להציע לכם איזה גרסאות ועדכונים של ROM-ים קיימים כרגע עבור המכשיר שלכם.

3. הורדה של ה-ROM

נגיד והרום שאתם רוצים לא נמצא כרגע ברשימה של ROM Manager, והורדתם אותו ידנית מאיזה אתר או פורום. לרוב באתר או אשכול בפורום יסופקו הסברים כיצד לצורב את ה-ROM החדש למכשיר ואם יש צורך במהלכים נוספים על מנת למנוע בעיות. אך בסופו של יום תהליך הצריבה מסתכם בבחירה באופציה של צריבת ROM חדש מתוך התפריט של ROM Manager לוודא שאתם בוחרים בגיבוי לפני שאתם שופכים ROM חדש ולתת לו לגבות ולשפוך את ה-ROM מחדש.

3.1 גיבוי ה-ROM הקיים

לעולם ! אבל לעולם את תבצעו פעולה ללא אפשרות לחזור אחורה! כך שלפני כל בדיקה של ROM שאתם רוצים לבדוק בצעו גיבוי למכשיר!

כמו שציינתי קודם ROM Manger מאפשרת להתקין מנהל אתחול חדש בשם Clockwork Recovery (בקיצור CWR).  במקרים מסויימים ההתקנה של CWR יכולה להיות מורכבת יותר מהרגיל, למשל עם ה-Samsung Galxsy S שמגיע עם Bootloader בגרסה <3e> שדורשת שקבצים שאתם רוצים להתקין חייבים להיות חתומים ע"י ספק מורשה. במקרה זה הדרך שבא אני השתמשתי היתה לצרוב KERNEL מותאם אישית שהכיל את CWR בעזרת ODIN.

4. צריבת ה-ROM בעזרת CWR

זהו החלק שבו אתם צריכים להחזיק אצבעות ולקוות שאתם לא האחד מתוך X אנשים שתמיד יכול להדפק אצלכם משהו במהלך הצריבה. בשלב זה אתם אמורים להכנס למצב RECOVERY (בניגוד למצב נוסף שנקרא DOWNLOAD) במקרה של סמסונג (מעכשיו בקיצור SGS) מדובר בכיבוי המכשיר ואז החזקת המקשים HOME+VOL_UP+POWER ביחד ואז לשחרר ברגע שרואים את הלוגו עולה. תלוי בגרסה של CWR שהתקנתם אתם אמורים לראות עכשיו תפריט עשיר יותר מהתפריט המקורי שהגיע עם המכשיר. נכון לכתיבת שורות אלה כרגע נמצאים בפיתוח גרסה 2.5 וגרסה 3 שאמורה לצאת כבר לשימוש, כאשר הירוקה זו גרסה 2.5 וגרסה 3 יותר מתאימה את הצבע שלה למקור השם (והסרט).

אחרי שהגעתם לתפריט של CWR משם לא נשאר לכם הרבה מה לעשות, להריץ גיבוי לפני שאת צורבים את ה-ROM ואחרי זה לפרמט (WIPE) אם זה נדרש ולהריץ את העדכון ע"י בחירה באופציה של עדכון של הקובץ UPDATE.ZIP מהכרטיס או לבחור את הקובץ ישירות מהכרטיס זיכרון.

מקורות


:, , , , , , ,

4 תגובות לפוסט זה

1 Trackback or Pingback for this entry

השאר תגובה

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!

Blogroll

A few highly recommended websites...

Too Cool for Internet Explorer